Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne dla dzieci to rodzaj zabawek terapeutycznych i rozwojowych, których głównym celem jest wspieranie integracji sensorycznej dziecka. Zabawki sensoryczne stymulują zmysły dziecka. Kształtują umiejętności w zakresie dotyku, słuchu, wzroku, a nawet równowagi i ruchu. Pomagają dziecku zdobywać nowe umiejętności i kompetencje. Jest to doskonały wybór dla osób chcących zaangażować wszystkie zmysły dziecka. Jeśli chcesz, aby dziecko rozwijało się poprzez zabawę, eksplorowało zabawkę, miało możliwość manipulowania nią i uczenia się rozwiązywania różnych problemów, to sięgnij po zabawki sensoryczne.

Do przykładowych zabawek sensorycznych należą: tablice manipulacyjne, ścieżki sensoryczne, różnego rodzaju klocki sensoryczne czy klocki dźwiękowe.

Jednymi z bardziej popularnych zabawek stymulujących zmysł dotyku są gryzaki, piłeczki sensoryczne czy maty sensoryczne.

Do zabawek sensorycznych zaliczają się również różnego rodzaju zabawki z elementami dźwiękowymi – stymulują one zmysł słuchu. W tej grupie możemy wymienić takie zabawki jak: cymbałki, klocki dźwiękowe, instrumenty muzyczne czy puszki szmerowe.

Skoro już wymieniamy rodzaje zabawek sensorycznych, to warto również wspomnieć o tych, które wspierają równowagę. Należą do niech wszelkiego rodzaju równoważnie, hamaki, huśtawki, deski do balansowania, kamienie sensoryczne czy rollery.

Ważnym rodzajem zabawek sensorycznych są zabawki wspierające zmysł wzroku. Do tej kategorii zaliczamy m.in.: kolorowe sensoryczne klocki, puzzle, sortery, kolorowe walce do sortowania czy zabawki transparentne do wykorzystania razem z panelami led.

 

Zabawki sensoryczne dla dzieci - co je wyróżnia?

Zabawki sensoryczne wyróżniają się na tle innych zabawek. Mogą rozwijać kilka umiejętności jednocześnie bez ryzyka przebodźcowania malucha. W obecnych czasach jest to bardzo ważny aspekt. Prawie każde dziecko ma dostęp do urządzeń elektronicznych. Co sprawia, że te małe istoty są bombardowane kolorami, dźwiękami czy innymi elementami stymulującymi zmysły. Korzystając z zabawek sensorycznych, mamy pewność, że podajemy dziecku zabawkę, która pozytywnie wpłynie na jego rozwój i mu nie zaszkodzi.

 

Jakie zalety mają zabawki sensoryczne?

Świadomi rodzice, pedagodzy i terapeuci, chcąc zadbać o rozwój integracji sensorycznej dziecka, sięgają po zabawki sensoryczne. Dlaczego? Zabawki sensoryczne mają wiele zalet, którymi mogą się pochwalić:

  • uczą poprzez zabawę,

  • rozwijają logiczne myślenie,

  • wspierają koordynację ręka-oko,

  • stymulują zmysł wzroku,

  • stymulują zmysł słuchu,

  • stymulują zmysł dotyku,

  • stymulują zmysł równowagi,

  • wpływają na rozwój funkcji motorycznych,

  • zachęcają do poznawania świata,

  • wspierają rozwój mowy,

  • pomagają zdobywać nowe umiejętności.

 

Dlaczego warto kupować zabawki do integracji sensorycznej oraz sprzęt do terapii si?

Właściwa integracja sensoryczna wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci od urodzenia uczą się interpretować i dostrzegać dochodzące do nich wrażenia sensoryczne wszystkimi zmysłami. Im lepiej sobie z tym radzą, tym lepiej się uczą, koncentrują, mówią i czytają. Maluch, który często ma okazję do zdobywania doświadczeń ruchowych w połączeniu z wrażeniami dotykowymi, wzrokowymi, czy słuchowymi, lepiej integruje wrażenia zmysłowe. Zabawki sensoryczne w doskonały sposób wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Oddziaływają na jeden lub wiele zmysłów jednocześnie, bez ryzyka przestymulowania.

Sprzęt do terapii si oraz zabawki do integracji sensorycznej mogą różnić się wyglądem od innych zabawek dostępnych na rynku. Mogą wydawać się mniej atrakcyjne i nudne, gdyż nie grają głośno czy nie świecą wszystkimi kolorami tęczy. Jednak to dziecko jest najważniejsze. Dla niego ważna jest zabawka, która pozwoli poznawać świat, manipulować, odkrywać ukryte funkcje i wymyślać nowe zastosowania. Piękno zabawek sensorycznych tkwi w ich prostocie.

 

Jakie Zabawki sensoryczne dla 4 latka?

Najlepsze zabawki dla 4-latka to puzzle, tablice manipulacyjne, klocki, zabawki do dopasowywania, sortowania oraz wkręcania. Takie zabawki rozwijają wyobraźnię i integrację sensoryczną dziecka. Zabawki sensoryczne angażują nie tylko zmysły, ale także całe ciało. Dlatego warto zwrócić uwagę na tego typu zabawki, aby zapewnić dziecku wszechstronny rozwój.

 

Zabawki sensoryczne dla 5-latka: Jak wybrać najlepsze?

Wybierając zabawki sensoryczne dla 5-latka, warto skupić się na tych, które stymulują rozwój przez zabawę i naukę. Idealne zabawki sensoryczne powinny angażować różne zmysły dziecka, takie jak wzrok, słuch, dotyk, a nawet równowagę i świadomość ciała. Oto kilka rekomendacji:

  • Klocki sensoryczne z różnorodnymi fakturami i kształtami, które rozwijają kreatywność oraz motorykę małą.
  • Zestawy do eksperymentów naukowych, które pobudzają ciekawość i zachęcają do odkrywania świata przez obserwację i eksperymentowanie.
  • Instrumenty muzyczne dostosowane do wieku, np. bębenki, marakasy, które rozwijają zdolności muzyczne oraz koordynację ruchową.
  • Gry zręcznościowe i gry planszowe wspierające rozwój umiejętności społecznych, zdolności strategicznego myślenia oraz cierpliwości.
  • Maty i ścieżki sensoryczne z różnymi teksturami, które pomagają w rozwoju zmysłu dotyku i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

 

Jakie Zabawki sensoryczne dla 6 latka?

Zabawki sensoryczne dla 6-latka rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą i dużą, a także integrację sensoryczną dziecka. Propozycje zabawek dla sześciolatka obejmują zestawy do eksperymentowania, gry planszowe, kreatywne zestawy plastyczne, a także układanki i puzzle. Takie zabawki zachęcają dziecko do eksplorowania, tworzenia i odkrywania świata w sposób kreatywny i angażujący.

Dlatego warto zainwestować w takie zabawki, aby zapewnić dziecku wszechstronny rozwój i pozytywne doświadczenia podczas zabawy.

 

Komu dedykowane są zabawki sensoryczne?

Jak już wspomniano w powyższych podpunktach, zabawki sensoryczne pomagają dziecku w prawidłowym rozwoju i wspierają integrację sensoryczną. Biorąc pod uwagę wymienione zalety, zabawki sensoryczne są doskonałą pomocą terapeutyczną dla:

 

  • dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej

  • dzieci z zaburzeniami równowagi i koncentracji

  • dzieci z problemami percepcji wzrokowej i słuchowej

  • dzieci ze spektrum Autyzmu i zespołem Aspergera

  • dzieci, które mają problem z motoryką mała i dużą

  • dzieci, które mają problem ze sprawnością ruchową

  • dzieci, u których występują problemy z wyrażaniem emocji i zachowaniem

  • dzieci, które chcą się prawidłowo rozwijać.

 

Pomoce sensoryczne

Pomoce sensoryczne to doskonały pomysł dla każdego dziecka, nawet jeśli nie wykazuje żadnych zaburzeń. Stanowią one doskonałą pomoc terapeutyczną i rozwojową niezależnie od wieku.

 

Zabawki terapeutyczne

Zabawki terapeutyczne to specjalnie zaprojektowane narzędzia edukacyjne, które wspierają rozwój dzieci poprzez stymulację umiejętności sensorycznych, motorycznych oraz emocjonalnych. Wykorzystywane w terapii, pomagają dzieciom przełamać różne bariery rozwojowe, jednocześnie dostarczając im radości i satysfakcji z zabawy.

 

Sprzęt sensoryczny dla dziecka z autyzmem

W przypadku dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt sensoryczny o różnych fakturach. Spora liczba dzieci z autyzmem zmaga się z zaburzeniami integracji sensorycznej (odbierają niewystarczającą ilość bodźców lub występuje nadwrażliwości na bodźce). Warto wtedy sięgnąć po zabawki sensoryczne i pomoce terapeutyczne. Polecamy różne klocki sensoryczne, ścieżki sensoryczne, maty ortopedyczne czy piłeczki sensoryczne. Należy także pamiętać o zabawkach pomagających wykonywać ćwiczenia na równowagę czy wspierających edukację emocjonalną.

 

Zobacz także zabawki edukacyjne!

pokaż więcej
Montessori Termiczne tabliczki

Montessori Termiczne tabliczki

Dla kogo ? Tabliczki termiczne Montessori służą temu, aby pomóc dziecku kształtować zdolności rozróżniania właściwości termicznych różnych materiałów. Pomoce Montessori do kształcenia zmysłów mają bardzo ważne znaczenia w rozwoju całej osobowości dziecka. Wrażenia zmysłowe pozwalają na tworzenie obrazów rzeczywistości i fantazji. Kształcenie zmysłów jest wychowaniem społecznym, gdyż dziecko postrzega nas, jako model zachowań społecznych, jak i wychowaniem moralnym, ponieważ opiekun obdarza dziecko miłością, a dziecko odczuwa ją i przeżywa to wszystkimi zmysłami. Tabliczki termiczne Montessori z powodzeniem mogą wykorzystywać podczas zajęć już nauczyciele wychowania przedszkolnego dzieci powyżej 3,5 r.ż oraz każdy rodzic w domowym zaciszu.             Dlaczego warto ? Wszystkie te pomoce sensoryczne M. Montessori są zmaterializowaną abstrakcją. Dziecko od konkretu przechodzi do myślenia abstrakcyjnego. Natomiast przez manipulowanie, obserwowanie i porównywanie łatwi...

135,00 zł
119,00 zł
Montessori Bryły geometryczne z pudełkiem

Montessori Bryły geometryczne z pudełkiem

Dla kogo? Bryły geometryczne Montessori to pierwsza lekcja geometrii przestrzennej. Produkt można określić jako pomoc uniwersalna, ponieważ zestaw przeznaczony jest zarówno dla dzieci mniejszych, w wieku od 3 lat, jak i starszych - po 6 roku życia. Podczas pracy  z bryłami geometrycznymi Montessori dzieci uczą się ich nazewnictwa, a podczas ich dotykania - doświadczają je sensorycznie. Ta pomoc Montessori może być wykorzystywana przez wychowawców przedszkolnych, nauczycieli wczesnoszkolnych, terapeutów wczesnego wspomagania oraz rodziców.           Filozofia Montessori Filozofia Montessori opiera się głównie na pomocy dziecku w taki sposób, aby maksymalizowało swój potencjał w każdej dziedzinie życia. Dzięki tego typu metodzie dziecko rozwija zdolności społeczne, usprawnia sfery emocjonalne i fizyczne oraz przygotowuje się do wysiłku intelektualnego. Celem Montessori jest stymulowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego naturalnymi potrzebami.   Dlaczego warto? Pierw...

299,00 zł
Do koszykaNiedostępny
Montessori Szorstkie cyfry w pudełku

Montessori Szorstkie cyfry w pudełku

Dla kogo? Szorstkie cyfry w pudełku to wytrzymałe płytki dotykowe, które służą: zapoznaniu dziecka z cyframi, powiązania nazwy cyfry z jej symbolem graficznym, poznaniu kształtu cyfry oraz zdobyciu umiejętności jej odróżniania i nazywania. Ta montessoriańska pomoc dostarcza  dziecku wrażenia wizualne oraz dotykowe każdej cyfry. Szorstkie cyfry w pudełku to wspaniały wstęp dziecka do świata matematyki, ale również ratunek dla dzieci, które w jakiś sposób zniechęciły się lub nie potrafią przyswoić cyfr, operować nimi lub zmagają się z zaburzeniem integracji sensorycznej czy specyficznymi trudnościami w uczeniu matematyki. Polecamy zatem wszystkim nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej, terapeutom pedagogicznym, oligofrenopedagogom oraz rodzicom.             Dlaczego warto? Sensoryczna faktura szorstkich cyfr w pudełku pozwala na silne doznania sensoryczne jest to zatem nauka wielozmysłowa. Dzięki tej zabawce sensorycznej dziecko poznaje liczbę i zapamiętuje doznane wr...

99,00 zł
Montessori Śruby i nakrętki  - Zestaw A

Montessori Śruby i nakrętki - Zestaw A

Dla kogo? Zestaw śrubek i nakrętek przeznaczony jest dla małego majsterkowicza, który ukończył już trzeci rok życia. Doskonała pomoc Montessori dla rodziców i pedagogów, którzy cenią sobie zabawki wspierające rozwój motoryki małej podopiecznego. Śruby i nakrętki – zestaw A dodatkowo wspomaga integrację sensoryczną.           Dlaczego warto? Nieodzowne wsparcie w nauce rozróżniania wielkości. Dziecko, poprzez wkręcanie śrubek o różnych rozmiarach do otworów posiadających zróżnicowaną szerokość, uczy się rozpoznawać i rozróżniać rozmiary. Pomoc w rozwoju i koordynacji ręka-oko. Zabawa polegająca na wkręcaniu śrubek i nakrętek pozytywnie wpływa na koordynację ruchów z tym, co dostrzega oko. Jeśli zauważysz u swego podopiecznego lub dziecka zaburzenia charakteryzujące się słabą precyzją ruchów, to nie zwlekaj – sięgnij po Śruby i nakrętki – Zestaw A. Pomoże on w rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, która jest niezbędna przy wykonywaniu codziennych czynności, taki...

109,00 zł
Do koszykaNiedostępny

Na blogu

Blog

Narzędzia do pionizacji i lateralizacji czubka języka - nowa wersja narzędzi

Narzędzia do pionizacji i lateralizacji czubka języka - nowa wersja narzędzi

15-05-2024
Do prawidłowego żucia niezbędne są ruchy boczne – lateralne języka, a do prawidłowego połykania i artykulacji głosek niezbędne jest uzyskanie prawidłowej pionizacji języka, a więc wklejenia jego masy w podniebienie. Terapię logopedyczną w wyćwiczeniu tych ruchów mogą wesprzeć... Więcej
Kiedy do logopedy? Czy moje dziecko potrzebuje logopedy? 9 sygnałów, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

Kiedy do logopedy? Czy moje dziecko potrzebuje logopedy? 9 sygnałów, które powinny wzbudzić Twoją czujność.

19-04-2024
Dlaczego moje dziecko nie naśladuje dźwięków zwierząt, gdy jego rówieśnicy to robią?  Czy to normalne, że moje dziecko nie wypowiada określonej głoski w danym wieku? Czy wysuwanie języka podczas mowy powinno zachodzić? Z tymi i wieloma innymi pytaniami często borykają się rodzice... Więcej
Program Aktywna Tablica 2024: jakie pomoce można zakupić w ramach aktywnej tablicy? Jak zdobyć dofinansowanie?

Program Aktywna Tablica 2024: jakie pomoce można zakupić w ramach aktywnej tablicy? Jak zdobyć dofinansowanie?

16-04-2024
​W 2024 roku MEN realizuje kolejną, ostatnią już, edycję rządowego Programu Aktywna Tablica 2020-2024, w ramach którego placówki szkolne mogą otrzymać dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego i pomocy dydaktycznych. W budżecie Programu jest do rozdania aż 55 mln. zł a wszystko... Więcej