Gryzaki logopedyczne

Gryzaki logopedyczne

Gryzaki logopedyczne, gryzaki terapeutyczne i gryzaki sensoryczne

Gryzaki logopedyczne, gryzaki sensoryczne czy gryzaki terapeutyczne, to specjalistyczne narzędzia terapeutyczne, które mają za zadanie wspierać działania terapeutyczne, logopedy, terapeuty czy rodzica. Aby gryzaki logopedyczne mogły spełniać przypisaną im rolę, muszą być dopasowane do potrzeb dziecka (najlepiej po konsultacji z logopedą lub neurologopedą). Gryzaki terapeutyczne należy więc dobrać i użytkować w prawidłowy sposób.

 

Kiedy sięgnąć po gryzak logopedyczny?

Gryzaki terapeutyczne, logopedyczne czy sensoryczne cieszą się dużą popularnością, którą zawdzięczają różnorodnym możliwościom zastosowania. Kiedy zatem warto sięgnąć po gryzak terapeutyczny?

 

Gryzaki terapeutyczne można stosować w poniższych przypadkach:

  • Ćwiczenia mobilności ruchów języka
  • Ćwiczenia lateralizacji języka (ruchy boczne języka)
  • Ćwiczenia unoszenia brzegów języka – formowanie tzw. miseczki z języka
  • Nauka karmienia – sprawdzą się tu tubki żuchwowe lub gryzak sensory spoon  
  • Nauka gryzienia i żucia
  • Ćwiczenia warg, policzków i mięśni żuchwy
  • Samoregulacja niemowląt
  • Bodźcowanie sensoryczne przy zmniejszonej lub zwiększonej wrażliwości sensorycznej dziecka

 

Gryzaki terapeutyczne sprawdzą się też doskonale, gdy:

  • Dziecko gryzie przedmioty
  • Dziecko ssie palce
  • Dziecko zgrzyta zębami
  • Dziecku wyżynają się ząbki – łagodzenie swędzenia i bólu dziąseł
  • Dziecko potrzebuje uspokojenia (np. dzieci z autyzmem)

 

Jakie mamy rodzaje gryzaków logopedycznych?

W naszym sklepie znajdziesz gryzaki logopedyczne firmy Ark Therapeutic, Chewy Tubes oraz Talk Tools. Większość z nich występuje w 3 stopniach twardości:

 

Gryzak sensoryczny bardzo miękki – jest to najbardziej miękki gryzak w każdym kształcie. Przeznaczony dla osób, które preferują gryźć miękkie i łatwe do pogryzienia rzeczy. Gryzaki bardzo miękkie, przeznaczone są dla osób dopiero zaczynających swoją „przygodę” z gryzieniem. Takie gryzaki nie stawiają dużego oporu i zapewniają największą sprężystość. Co to znaczy? Swobodnie możesz je zginać czy wbić w nie zęby. Gdybyśmy mieli opisać ich twardość, to przypominają gumkę do gumowania.

Gryzaki miękkie, to kolejny poziom w gryzieniu (po gryzakach bardzo miękkich). Przeznaczone są dla osób, które zaczęły już swoją „przygodę” z gryzieniem. Stawiają one trochę większy opór, niż gryzaki bardzo miękkie, ale wciąż zapewnia dobrą sprężystość.

 

Gryzaki logopedyczne twarde, jak sama nazwa wskazuje, są twarde. Rekomendowane są osobom, które lubią gryźć twarde przedmioty, a gryzak miękki nie stanowi już żadnego problemu. Najtwardszy gryzak zapewnia największy opór oraz najlepszą wytrzymałość. Gryzak ten, będzie najlepszą opcją dla osób, które chcą cieszyć się swoim gryzakiem przez długie lata. Trzeba włożyć sporo siły, żeby zgiąć taki gryzak.

 

Gryzak logopedyczny, gryzak sensoryczny

 

Gryzaki logopedyczne różnią się między sobą kształtem, a także fakturą. Rozróżniamy gryzaki z wypustkami oraz gryzaki gładkie.

Specyficznym rodzajem gryzaków są gryzaki dla niemowląt– tzw. gryzaki baby oraz gryzaki do karmienia – tubki żuchwowe.

 

Jak dobrać gryzak logopedyczny?

Wybór gryzaka najlepiej skonsultować z logopedą lub neurologopedą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to wybierając gryzak dla dziecka, należy zwrócić uwagę na poniższe elementy:

 

  • DOPASUJ WIELKOŚĆ GRYZAKA INDYWIDUALNIE DO POTRZEB DZIECKA

Zbyt mały gryzak logopedyczny może stanowić zagrożenie dla dziecka. Maluch może zakrztusić się gryzakiem. Wybór zbyt dużego gryzaka dla dziecka, może powodować obciążanie stawów skroniowo-żuchwowych, gdyż dziecko będzie zbyt mocno otwierało buzię.

 

  • PIERWSZY GRYZAK – GRYZAK DLA NIEMOWLAKA, GRYZAK NA START

Jeśli wybierasz swój pierwszy gryzak sensoryczny dla dziecka, a specjalista nie zalecił inaczej, to sięgnij po gryzaki dla najmłodszych. Są to gryzaki z serii baby – służą na start, mogą być stosowane jako gryzaki na ząbkowanie czy gryzaki dla niemowlaka. Gryzaki baby wyróżnia miękkie tworzywo oraz krótsza długość trzonka, dzięki czemu mogą być używane przez dzieci od 5-6 miesiąca życia. 

 

  • WYBIERZ ODPOWIEDNI KSZTAŁT GRYZAKA LOGOPEDYCZNEGO

Gryzaki występują w różnych kształtach, mogą mnie krótsze lub dłuższe trzonki; mogą kształtem przypominać litery lub wyglądać jak kwiatek czy gitara. Wybór odpowiedniego kształtu gryzaka terapeutycznego powinien odpowiadać jego docelowemu przeznaczeniu.

Do ćwiczeń żucia i gryzienia – najlepiej wybrać gryzaki o długim i wąskim kształcie

Do ćwiczeń lateralizacji języka i ćwiczeń poprawy napięcia mięśniowego – także warto sięgnąć po gryzaki długie i wąskie, gdyż ułatwiają dotarcie w miejsce zębów trzonowych

 

Kształt gryzaka NIE ma znaczenia, gdy:

  • wybieramy gryzaka do ćwiczeń zaburzeń czucia głębokiego
  • szukamy gryzaka, który będzie alternatywą dla gryzienia przedmiotów
  • dziecko ma zaburzenia samoregulacji

Podkreślić należy, że każdy gryzak logopedyczny został zaprojektowany tak, aby zapewnić dziecku jak najlepszy chwyt. Nawet najmniejsze dzieci nie maja wtedy problemu z utrzymaniem gryzaka.

 

Jakie stosować gryzaki logopedyczne?

Gryzaki terapeutyczne doskonale sprawdzają się w różnych ćwiczeniach logopedycznych. Poniżej przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem gryzaka np. kwiatek.

  1. Ćwiczenia żucia – włóż końcówkę gryzaka między zęby trzonowe i zagryzaj. Powtarzamy takie ćwiczenie kilka razy z jednej oraz drugiej strony.
  2. Ćwiczenia mięśnia okrężnego warg – umieść gryzak między ustami i postaraj się trzymać go samymi wargami, bez angażowania zębów. Gryzak można włożyć w poprzek, trzymając ustami trzonek gryzaka wzdłuż jego długość, lub wkładając końcówkę trzonka między usta.
  3. Ćwiczenia policzków – wsuwamy trzonek gryzaka między policzek a zęby. Staramy się odsuwać gryzaka od zębów w zewnętrzną stronę policzków. Ćwiczenie polega na przyciąganiu policzka do ściany zębów. Czyli toczymy walkę z gryzakiem J
  4. Ćwiczenia oddechowe – nabierz powietrze nosem i wypuść je przez otwór, znajdujący się w gryzaku. Powietrze wypuszczamy długo i spokojnie.

 

Gryzak logopedyczny a ząbkowanie

Czy gryzak logopedyczny to dobre rozwiązanie na ząbkowanie? Tak. Gryzaki świetnie sprawdzą się przy wyżynaniu się pierwszych ząbków. Gryzaki na ząbkowanie będą delikatnie masować dziąsła dziecka, jednocześnie łagodząc ból i swędzenie. Sprawdzą się tu zarówno gryzaki z wypustkami jak i bez. Gryzak rozwiąże też problemy z gryzieniem przedmiotów oraz ssaniem kciuka.

 

Jaki gryzak terapeutyczny dla niemowlaka?

Wybierając gryzak logopedyczny dla niemowlaka, należy pamiętać, że prawdopodobnie będzie to jego pierwszy gryzak. Doskonale sprawdzą się tu tzw. gryzaki na start, czyli gryzaki baby, które można używać od 5-6 miesiąca życia. Są one dopasowane rozmiarem i kształtem do niewielkich rozmiarów dziecięcej żuchwy. Mamy zatem pewność, że dziecko, nie dosięgnie gryzakiem zbyt głęboko do buzi i nie zadławi się. Gryzaki baby są bardzo miękkie, więc delikatnie będą masować dziąsła i ćwiczyć mięśnie żuchwy. Gryzaki dla niemowląt (baby) występują zarówno z wypustkami jak i gładkie. Skoro już o niemowlakach mowa, to polecamy także gryzaki Sensory Spoon. Sprawdzą się one w nauce karmienia. Trzonek gryzaka pokryty jest wypustkami, co nie tylko dostarcza dziecku dodatkowych bodźców, ale także dba o to, by gryzak „trzymał” się w małych rączkach. 

 

Gryzak logopedyczny dla starszych dzieci

Gryzak logopedyczny może być przydatny dla starszych dzieci w celu poprawy ich mowy, wymowy, i umiejętności językowych. Gryzak logopedyczny dla starszych dzieci ma zazwyczaj formę specjalnych gadżetów do gryzienia, które pomagają w rozwoju mięśni jamy ustnej i poprawie artykulacji dźwięków mowy. Dla starszych dzieci warto wybrać gryzaki logopedyczne dostosowane do ich wieku i potrzeb.

 

Gryzak sensoryczny dla dzieci

pokaż więcej

Na blogu

Blog

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup oprogramowania i sprzętu dla niepełnosprawnych w 2024?

23-02-2024
W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych technologii i możliwość swobodnego poruszania się stanowią fundament uczestnictwa w życiu społecznym. Dla osób niepełnosprawnych te aspekty mogą jednak stanowić znaczące bariery, ograniczając ich aktywność zawodową, edukacyjną oraz... Więcej
Jak wyciszyć dziecko - 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane

Jak wyciszyć dziecko - 9 sposobów na wyciszenie dziecka, gdy jest przebodźcowane

20-12-2023
Żłóbki, przedszkola, ale i dom to miejsca: gdzie dzieci edukują się, rozwijają swoją kreatywność, poznają siebie, ale i mają styczność z innymi osobami, często dla nich początkowo obcymi. To miejsca, w których ciągle coś się dzieje, które dostarczają dzieciom różnych... Więcej
Zabawki terapeutyczne i edukacyjne – mądry pomysł na prezent dla trzylatka, dwulatka i niemowlaka. Co wybrać? Sprawdź 33 pomysły na prezent dla dziecka.

Zabawki terapeutyczne i edukacyjne – mądry pomysł na prezent dla trzylatka, dwulatka i niemowlaka. Co wybrać? Sprawdź 33 pomysły na prezent dla dziecka.

21-11-2023
Wybór zabawki dla dziecka nie jest prostą sprawą. Wie o tym każdy, kto chociaż raz zmierzył się z tym zadaniem. Trudności może przysporzyć już sam pomysł na prezent. Jeśli dodamy do tego ograniczony budżet lub specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe dziecka, to stajemy przed... Więcej